ביקורות והמלצות

ביקורות והמלצות, על מסעדות,בתי מלון, סרטים וכל מה שמעניין

חיפוש באתר

אילת, "תחנת התדלוק" הדרומית ביותר שדרכה גם עוברות הכי הרבה ציפורים. 

 בעבר, נדידת הציפורים  התבססה על מלחת עברונה שהייתה מכוסה ביער צפוף של צמחיית מלחות. שאר צמחי המלחה נתנו את פריחתם ופירותיהם פעמיים בשנה, אביב וסתיו, בתיאום מושלם עם תקופות נדידת הציפורים. לצד המלחה, לבלבו בדרום הערבה ובהרים מסביב, עצי אשל ושיטה נהנו ממי תהום גבוהים ששמרו אותם ירוקים ופורחים לאורך שנים.

אולם אזור אילת ודרום הערבה יודע איומים קשים על הסביבה בו המאפילים על יכולת הציפורים להמשיך ולהשתמש במרחב זה כדי להשלים את נדידתן. מלחת העיר אילת נעלמה כמעט ללא זכר. מלונות, שטחי מסחר, שדה תעופה ובריכות להפקת מלח כרסמו אט אט בשטחים בהם ניזונו הציפורים. שדות חקלאיים ומטעי תמרים החלו להופיע לאורך דרום הערבה ויצרו איים ירוקים אך לא תמיד שפעי מזון, עקב השימוש הנרחב בחומרי הדברה. מי התהום הגבוהים נעלמו נוכח השאיבה המאסיבית לצרכי החקלאות והאדם והעצים והשיחים החלו מתייבשים. בעקבות כך גם קל היה להבחין שכמות הציפורים החולפת דרך אילת, ירדה משנה לשנה.

כדי לשנות את המגמה, הוקם פארק הצפרות באילת, אשר לקח שטח ששימש כמזבלה והפך אותו לאתר המאפשר נדידה של מליוני ציפורים. את הזבל והברזלים החליפו אגם מים מתוקים, אגם מי מלח ויער צומח המורכב רק מעצים ושיחים שמאכילים באופן היעיל ביותר את בציפורים הנודדות. 

   

המלחה שוחזרה וניטעו בה אלפי שיחים ומיני צומח מקומי  שנמצאו כמאכילים היעילים ביותר של מיני הציפורים שחולפים באילת הן מבחינת סוג המזון והן מבחינת זמן מתן הפירות והפריחה. 

הפארק כולו מושקה כדי לתגבר את יצירת המזון, ונעשה מאמץ ליצור בו כל בית גידול אפשרי, כדי שכמעט כל ציפור תוכל למצוא בו מקום מנוחה והצטיידות, לקראת האתגרים הגדולים שמונחים לפתחה כאן.

     

פארק הצפרות עוסק אם כן בשמירת טבע אינטנסיבית, אך גם במחקר, תיירות וחינוך. תחנת הטיבוע באילת היא מתחנות המחקר הוותיקות בארץ ועוסקת בניטור מתמשך של מיני וכמויות הציפורים החולפים באילת ובודקת את מצבן הגופני תוך כדי נדידתן, כבר מעל 25 שנים. חוקרים רבים ניצלו את צומת הנדידה הזה כדי לבצע שורה ארוכה של מחקרים. 

ביניהם היו שבדקו את התאמתן של ציפורים לחציית מדבריות, התנהגויות טריטוריאליות ולהקניות של ציפורים תוך כדי נדידה, נדידת קרציות וטפילי דם בין יבשות על גבי הציפורים ואין ספור מחקרים מרתקים אחרים.

     

פארק הצפרות החל בשנים האחרונות לקדם גם תיירות של צפרות וחובבי טבע לאילת. המגוון של הציפורים והכמויות הגדולות שלהן בתקופות הנדידה, מושכים לכאן צפרים חובבים ומקצוענים כאחד, כדי לראות בנקודה אחת, ציפורים המגיעות כמעט מכל רחבי אירופה וצפון אסיה. באילת נפגשים סבכי הטוחנים האנגלי, עיט הערבות ממונגוליה וזרון השדות מקזחסטאן עם צפרים מכל העולם שבאו לראות את תופעת הטבע המיוחדת הזאת. אל הצפרים הזרים מצטרפים תיירים ישראלים, שיכולים לחוות ולצפות בנדידת הציפורים הגדולה, דרך הפעילויות המגוונות של מרכז הצפרות. גם ילדי הקהילה האילתית נהנים מהמשאב המיוחד וזוכים לתוכניות לימודיות בנושא צפרות, הממלאות אותם גאווה על עירם המיוחדת.

לאחרונה, לאחר תקופה בה היה פארק הצפרות באילת בתהליך של בניה מחדש, ובשותפות עיריית אילת, משרד התיירות והחברה הממשלתית לתיירות, החברה להגנת הטבע, הקרן הקיימת לישראל ורשות הטבע והגנים, חידש הפארק ביתר שאת את פעילותו למען הקהל, והיום ניתן לבקר בפארק בכל יום ושעה ולצפות בציפורים הרבות השוכנות בו.

צוות הפארק מפעיל הדרכות מרתקות בתשלום סימלי, המסבירות את תהליך השיקום שעבר האזור למען הציפורים הנודדות ומציג לקהל את הציפורים מתחנת המחקר ואת סיפורן המיוחד של כל ציפור וציפור, רגע לפני שיחרורן.

צוות הפארק נחוש לשמור על הטבע של הציפורים ולהביא את כלל הציבור, באילת ובארץ לקחת אחריות על משאב הטבע הנדיר והמיוחד הזה. בביקור בפארק, בשמיעת הדרכה על הציפורים בו ובהעלאת קרנו של מפעל חשוב זה, נוכל לאפשר לציפורים, הנודדות בין יבשות רחוקות להמשיך את מסען בביטחה, כפי שהיה מאז ומעולם.

אנחנו הגענו למקם בדרך חתחתים מלאת אתגרים (אך צדוק הבטיח זיעבדו על דרכי הגישה למקום) , הגענו במקרה, מהמלצות של חברים וקופון שמצאנו באחד האתרים.

קיבל את פנינו צדוק צמח החביב, מנהל האתר. שהעביר לנו סדנא קצרה על נדידת הציפורים, על המקום וגם ערך סיור בכל האתר.

ואף איפשר לילדים לחוות שחרור ציפורים בחזרה לטבע (הילדים היו בעננים)

        

 

אז אם אתם רוצים חוויה עם ערך מוסף כשאתם כבר באילת - בואו לבקר, ללמוד ולעזור ליופי הזה להמשיך לפרוח.

 

 

פארק הצפרות
סמוך למעבר הגבול 'יצחק רבין' לירדן.

(פארק הצפרות בוויז)


 | מייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 | טלפון: 050-7671290