ביקורות והמלצות

ביקורות והמלצות, על מסעדות,בתי מלון, סרטים וכל מה שמעניין

חיפוש באתר

החופש הגדול בעיצומו וזה הזמן לתיאום מציאותי של ציפיות :

אנו רוצים לעבור אותו בשלום, שיהיו כמה רגעי כיף, שהגבולות בבית יישמרו בצורה סבירה, במינימום נזק לחסכונות.

ובכל זאת – כמה טיפים שיסייעו בשמירה על השפיות ובעמידה בציפיות שזה עתה הגדרנו לעצמנו:

 

  1. הכל מתחיל בתכנון...

 שימו לכם לוח שנה של ימות החופש מול העיניים. אפשר לשבת עם הילדים ולהכין ביחד בפעילות יצירה לוח שנה, להכניס בו את כל הפעילויות המתוכננות, לקשט ולצבוע. שתפו את הילדים בתכנון הפעילויות. בקשו מהם רעיונות, שבצו אותם בלוח. אם הילדים ירגישו חלק מהתכנון, תהיה להם מוטיבציה לשיתוף פעולה עם התוכניות, וגם תהיה להם אחריות. לא על הכל ההורים אחראים.

תכננו עם הילדים סדר יום מפורט, כולל שעת קימה, ארוחת בוקר, עבודות יצירה, מחשב, צפייה בטלויזיה, בילוי עם חברים, בריכה/ ים, וכו'. חשוב שתהיה לילדים (וגם לכם) איזו מסגרת כללית של סדר יום קבוע. הוודאות הזו חשובה להם, לשקט ולביטחון שלהם.

 

  1. ומה עם הכללים והחוקים של הבית?

 אם דיברנו קודם על ציפיות, כדאי שנשלים עם זה שחלק מחוקי הבית שעמדנו עליהם בקנאות במהלך השנה, עומדים להתגמש (במקרה הטוב) אם לא להיעלם כליל. אז כדאי להקדים חשיבה, ולהגדיר איפה אנחנו מתגמשים ואיפה לא, ובכל מקרה להגדיר את הכללים שיישמרו במהלך החופש. לדוגמא: שעות השינה והקימה מתאחרות בשעה. כדאי להגדיר משך זמן מסכים (טלוויזיה, מחשב, אייפד וכו'). עוד נושא שכדאי להגדיר מראש קשור לתזונת הילדים בחופש. לדוגמא: הגבלת כמות הארטיקים והממתקים ביום. והורים יקרים, לא לשכוח את שתי מילות המפתח שתעזורנה לכם ולילדיכם לעמוד בכללים שהגדרתם – עקביות ונחישות.

 

  1. ההוצאות הכספיות לא נגמרות?

אז כדי לא לקחת משכנתא בשביל לממן את הוצאות החופש הגדול, חשוב מאד לתכנן את התקציב. פרטו את ההוצאות הידועות מראש, והגדירו את מסגרת התקציב השוטפת. שתפו את הילדים בסדרי העדיפויות, בעלות של כל בילוי, ובעמידה בתקציב. זהו חינוך לאחריות, ערך לכסף ותכנון כלכלי נכון. סכמו יחד כמה פעמים נלך לסרט, כמה פעמים נזמין פיצה, מה קונים/ לא קונים בבריכה, מה קונים בבילוי בקניון. אפשר להגדיר דמי כיס ותקציב לכל ילד.

ובל נשכח משהו חשוב: יש הרבה בילויים שלא עולים כסף. עשו עם הילדים יחד רשימה: ים, גני משחקים, טיולים בטבע, לרכב על האופניים. שבצו את הבילויים החינמיים בחופשה שלכם.

 

  1. "אמאאאא! תגידי לו..."

תכירו אחד ממאפייני החופש הגדול – מריבות בלתי פוסקות בין האחים. החום והשיעמום לא עושים טוב ליחסים ביניהם. אז בהמשך לציפיות מתחילת הכתבה – צפו להן (למריבות), ואל תופתעו או תתעצבנו כשיגיעו. אז מה בכל זאת עושים? ראשית, עד כמה שאפשר לא להתערב. תתאפקו וחכו עוד קצת. ברוב הפעמים הם יסתדרו לבד. ואם אתם רואים שהם צריכים קצת עזרה – הקפידו לא לשפוט. אל תפלו בפח שהם שמים לכם לנסות ולהחליט מי צודק. וכשהמריבה מגיעה לאלימות – הפרידו ביניהם. שלחו כל אחד לחדר אחר (במקרה זה קשה יותר לא לנקוט עמדה, אך זכרו שלא הייתם שם לראות מה קדם למכה).

 

  1. "משעמם לי!"

מעניין יהיה לספור כמה פעמים אנו שומעים את צירוף המילים הזה במהלך החופש. אפשר להשתעשע ולספור לכל ילד, ולהחליט שמי שמגיע לחמש פעמים עושה את הכלים באותו ערב. הורים יקרים, אתם לא אחראים לבדר ולשעשע את הילד. תנו לילד להיות אחראי על השיעמום שלו. ומי בכלל אמר ששיעמום זה רע? משועמם? יופי, תשתעמם בכיף.

אפשר להכין מבעוד מועד קופסת שיעמום, שהילד יכניס אליה רשימה של דברים שהוא אוהב לעשות, וכשיגיע אליכם משועמם תוכלו לשלוח אותו לבחור פעילות מהקופסא.

 

  1. לימודים?

ומה עושים עם הלימודים במהלך החופש? אז נכון שחופש זה חופש, וזכותם של הילדים לנוח מכל מה שקשור ללימודים. ובכל זאת, תבחרו את הדרך המתאימה לכם לשמירת הרצף הלימודי לקראת שנה הבאה: אם זה שעת לימוד אחת ל... שבה נעשית פעילות כלשהי שקשורה ללימודים (למלא חוברת לקיץ, או להיזכר במשהו מעניין שלמדנו ולקרוא עליו), או חזרה הדרגתית לקראת תחילת השנהמאד כדאי להקפיד על קריאת ספרים. גם מעביר את הזמן, מעשיר את אוצר המילים ואת הדמיון. אפשר לקרוא ביחד סיפורים, שהילד יקריא לנו וכמובן שיקרא בעצמו.

 

  1. כבר נגמר החופש?

תאמינו לי, הוא יעבור הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים (או שלא). ימי אוגוסט האחרונים יגיעו, ועימם ההתרגשות לקראת השנה החדשה. כדאי להכין את הילדים בהדרגה, ולחזור לאט לאט לשעות שינה וקימה סבירות. כל יום להקדים קצת את שעת השינה והקימה.

לילדי בית הספר אפשר להכין בימי אוגוסט האחרונים ארוחת טעימות, של כל מיני סנדויצ'ים קטנים בכל מיני ממרחים ושילובים, כדי שהילד יבחר אילו סנדויצ'ים הוא מעדיף בשנת הלימודים. אפשר להכין טבלת סנדויצ'ים שבועית לכל ילד, שבה כל ילד ימלא איזה סנדויץ' היה רוצה בכל יום. כמובן בהתאם לאילוצי חומרי הגלם שיש בבית. וכמובן ההכנות לקראת שנת הלימודים: עטיפת הספרים והמחברות וסידור הקלמר.

 

לסיכום, לא לשכוח לחשוב גם על עצמכם, על מה שממלא אתכם בכוחות ובאנרגיות, מה עושה לכם נעים וכיף – תקפידו לעשות את הדברים הללו. גם בשביל שתוכלו לעבור את הזמנים הקשים, וגם כדי ללמד את הילדים התחשבות והדדיות.

נצלו את החופש לגיבוש משפחתי, לשבירת שיגרה, לייסוד מסורות משפחתיות, הרבה כיף, וצבירת אנרגיות לקראת השנה החדשה. כדאי לשמור על גישה חיובית: יהיה בסדר, נעבור את זה בהצלחה.

 

 

 

תודה למיכל שביב

 

 

חופשה נעימה