ביקורות והמלצות

ביקורות והמלצות, על מסעדות,בתי מלון, סרטים וכל מה שמעניין

חיפוש באתר

משוואת איזון האנרגיה המתאם בין אכילה ופעילות גופנית מתאפשר רק כאשר שומרים על איכות וכמות השינה הנדרשים

כשאנחנו חושבים על בריאות ומשקל גוף תקין מהם שתי הפעולות שעולות לנו בראש? דיאטה וספורט. כלומר, לאכול פחות ולהוציא יותר. 

מאזן אנרגיה שלילי מוביל לירידה במשקל וחיובי לעליה. אמת, גם אם נשמע טכני במידת מה... 

הרי האדם הוא הרבה יותר מיצור שזולל ומייצר אנרגיה. הוא יצור שמרגיש, חושב, חולם. אז זהו שכדי לחלום יש לישון וזה מוביל אותי לנושא שלשמו התכנסנו כאן. החתיכה החסרה במשוואת האנרגיה.

תחשבו על תינוק שזה עתה נולד. מה מאפשר את התפתחותו בשנה הראשונה לחייו? כיצד הוא מבלה את רוב זמנו? 

ישן, ואוכל. 

(גוזלי שלי)

רק כששני צרכים אלה מתמלאים מתאפשרת התפתחותו הגופנית והמנטלית. 

אז אמנם גדלנו מאז ואנו זקוקים לפחות שעות שינה, אבל שינה אינה פעולה שאנחנו אמורים לעשות כשמסתיימות מטלותינו. למעשה איגוד השינה האמריקאי קבע ששינה היא הבסיס עליו נשענות שתי הפעולות הנ"ל. משוואת איזון האנרגיה המתאם בין אכילה ופעילות גופנית מתאפשר רק כאשר הבסיס נשמר.

 

zzzzzzZZZZZZZzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZZZZZZZz..............

 

איך ההרגשה על הבוקר?

יחד עם זאת החיים בעידן המודרני מתאפיינים בפגיעה באיכות ובכמות השינה שלנו. כ-50% מהאוכלוסייה אינה ישנה כראוי. ראוי, עבור אדם בוגר משמעו 7-8 שעות בלילה. והסיבות לכך שישנים פחות רבות ומתחלקות לשלוש קטגוריות:

  1. מעט מדי   – שנת לילה קצרה, קשיי הרדמות, קשיים בשמירה על השינה, יקיצה מוקדמת.
  2. איכות ירודה  – ישנוניים גם כשישנים מספיק שעות. למשל שינה מקוטעת כזו הנגרמת מהפרעות נשימה בשינה, תנועות רגליים עצבניות.
  3. הפרעות במחזור שינה-שינה במועדים לא מתאימים. למשל עבודת משמרות, ג'ט לג, תסמונת אכילה לילית, דחייה בשעון הפנימי..

אם לא ישנים משמינים

מחקרים מראים כי שיעור ההשמנה בעולם עולה בד בבד עם הפגיעה בשינה. למעשה הקשר הדדי, כיוון שעודף משקל הוא אחד הסיכונים לפגיעה באיכות השינה.  אז שימו לב, מה קורה לנו כשלא ישנים מספיק?

מבחינת הגוף אנחנו בסטרס ולכן צריך לחסוך באנרגיה. זה מוביל את הגוף למספר כיווני פעולה המשלימים זה את זה; עלייה בהכנסת אנרגיה מחד וחסכון בהוצאה האנרגטית מאידך:

  1. תאבון מוגבר. ולא לחסה. הפחתה בהפרשת הורמון השובע (לפטין) ועליה בהפרשת הורמון הרעב (גרלין). ואז חושקים אנחנו במזונות מרוכזים מבחינה אנרגטית. קרי, עתירי שומן וסוכר.
  2. ירידה בחילוף חומרים וצבירת רקמת שומן - הגוף מתייעל והוא שורף פחות אנרגיה לשם קיום.
  3. כשערים יותר זמן, יש יותר זמן לאכול.
  4. כשאנו עייפים, אין כוח לעשות ספורט.

ואז אנחנו חפצים להוריד במשקל שצברנו  בגלל שפשוט היינו עייפים. אך אנו נוקטים בפעולה שרק מעצימה את הסטרס ומורידה עוד יותר את רמת האנרגיה שלנו, כיוון שאנו מנסים להפחית בהכנסת הקלורית ולהגביר את הוצאת האנרגיה על ידי פעילות גופנית. 

כל עוד איננו מטפלים בשורש הבעיה, קרי, שינה לא מספקת, אנחנו נאבקים כנגד עצמנו ודנים את עצמנו לתסכול בהמשך.

כדאי לעשות

  1. לתכנן לא רק של ארוחות ושגרת ספורט, אלא ובמיוחד להקפיד על סדר יום ושגרת שינה ראויה.  שינוי בהרגלי חיים חייב לכלול רכיב זה ואם אנו חווים הפרעה כל שהי בשינה, עלינו לטפל בה במקביל.
  2. לפנק, לפנק, לפנק – מיטה נוחה, כרית רכה, טמפרטורת חדר נעימה, חושך, שקט. לא להיכנס למיטה עם לפטופ או מטלות, אלא לאחר הורדת הקצב היומי בדיוק כפי שאנו עושות לפעוטות שלנו בהשכיבנו אותם לישון.
  3. לאכול בערב מאכלים מרגיעים שעוזרים לנו להירדם – כמו דייסת קוואקר, כוס חלב חם, פרוסה עם ממרח, או יוגורט עם פרי חתוך... ולא סטייק ממש לא בכיוון. גם לא קפאין שהוא חומר מעורר – קולה, קפה, תה, שוקולד, משקאות אנרגיה, שוקו. 

אז, אם התלבטתם האם לקום בחמש בבוקר לצעידה במקום לישון עוד שעה, עדיף כבר להישאר במיטה. ולעשות פעילות גופנית על חשבון דברים אחרים, למשל, הכלים בכיור...רק לא על חשבון שינה.